ФОТО: Празнична магија во комплекс Минами

Препознатливиот туристичко-угостителски комплекс, во селото Горно Коњско, охридско, деновиве наликува на бајка. Безброј сијалички, дедо мразовци, снешковци, елки и уште многу новогодишни декорации ја будат празнична магија во секое срце....

Белгија домаќин на ученици и професори во рамките на Еразмус+ проект

Во периодот од 21 до 25 ноември 2022 година, 3 наши ученички Ева Лекоска ,Ана Томоска и Ана Бачич придружувани од прoфесорките Христина Кузманоска и Славка Јанеска успешно реализираа уште...

Струга доби нов Дневен центар за деца со посебни потреби

Струга доби нов Дневен центар за децата со посебни потреби. Овие лица,  конечно добија пристојно катче  за згрижување, едукација и нега.  Во објектот ќе бидат  сместени 20 тина деца, за...

Започна циклусот “Недела на шпански филмови 2022“

Синоќа во НУ Центар за култура “Григор Прличев“, започна циклусот “Недела на шпански филмови 2022“, во организација на Шпанската амбасада и Општина Охрид. Манифестацијата е резултат на културната соработка помеѓу амбасадата...

Градоначалникот Пецаков го честита Денот на наставата на турски јазик

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков упати честитка до припадниците на турската заедница во Охрид и Република Македонија, по повод одбележување на Денот на наставата на турски јазик – 21 декември....

Шпанец со привремен престој во Охрид фалсификувал деловни книги

Шпанец со привремен престој во Охрид, заработи кривична пријава. Се товари дека фалсификувал деловни книги. СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Г.Р.(43) од Шпанија, со привремено живеалиште во Охрид, поради...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани