Мекото влијание на Кина за долгорочно позиционирање во регионот

И покрај растечкото влијание во регионот, Кина најверојатно нема да ја замени ЕУ, политички или економски, ниту пак, НАТО како воено-безбедносен партнер на Балканот. Пекинг ја игра долгата игра и...

Нова кривична за узурпација на плажа, овој пат против повозрасен охриѓанец

Нова кривична за узурпација на плажа, овој пат против повозрасен охриѓанец. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.М.(71) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација...

Охриѓанец „уловен“ при незаконит риболов во каналот Студенчишта

Охриѓанец „уловен“ при незаконит риболов во каналот Студенчишта На 21.12.2022 околу 17.30 часот, кај каналот „Студенчишта“ во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид при незаконит риболов со рибарска мрежа го...

Се одржа дваесет и првата седница на Советот на општина Охрид

Денес советниците ја одржаа 21 Седница, на која на дневен ред беа годишните програми за работа на општинската администрација, јавните претпријатија и служби и усвојување на буџетот за 2023 година....

Се одржа првиот фестивал „Купувај локално“ за поддршка на локалните производители

Купувај локално е целта на денешниот Фестивал кој се одржа во Факултетот за туризам во Охрид.Голем број производители на земјоделски производи, традиционални јадења, леб, ракотворби, накит и слично ги претставија...

Се поставија столбови за ограничување на урбана опрема на ул. „Македонски просветители“

Во рамки на активностите за реконструкција на улицата „Македонски Просветители“ утрово екипи на Охридските јавни претпријатија поставуваат столбови за ограничување и друга урбана опрема по должината на улицата со цел...

И покрај милионските долгови струшката болница непречно функционира

И покрај долгот од над три милиони евра, нема застој во работењето на струшката болница.Сметките на јавната здравствена установа се блокирани, против неа се водат судски спорови за наплата на...

Куп награди за охридските гимназијалци на мегународниот натпревар по математика

Одлични резултати на учениците од Охридската гимназија на меѓународниот натпревар по математика На ден 13.12.2022 се одржа меѓународниот натпревар по математика International Youth Math Challenge, на кој учествуваа учениците од...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани