Охридскиот херој Марко Пејчиновски ја доби наградата за Спортски подвиг на годината

Агенцијата за млади и спорт, традиционално на крајот на годината ги прогласува најуспешните македонски спортисти. Меѓу наградените е и охридскиот херој Марко Пејчиновски за подвигот кој го направи годинава со...

Доделени 300 новогодишни пакетчиња во Охрид

Со цел да ги разубават новогодишните и божиќните празници на најмладите, градоначалникот Кирил Пецаков, претседателот на Советот на Општина Охрид, Сашо Донев и секретарот на Општина Охрид, Александар Китески, денеска...

Објавени конкурси за доделување награди и признанија за најуспешни спортисти

Објавени конкурси за доделување награди и признанија за најуспешни спортисти.Наградите и признанијата за најуспешните спортистки и спортисти, тренер и спортска екипа во Охрид, се доделуваат за постигнати резултати во индивидуален...

Дедо Мраз пристигна во Вевчани

Дедо Мраз денес пристигна во Вевчани. Во прекрасна празнична атмосфера, песна и игра денес најпосакуваниот дедо ги израдува децата во Вевчани. Добија пакетчиња а за возврат пееја и играа. Директорката...

Фотошопирана фотографија од Зеленски, Бајден и првата дама на САД стана вирална на социјалните мрежи

Oваа објава е невистинита, виралната фотографија на којашто е прикажано дека американскиот претседтел Џо Бајден, наводно, ја ставил раката на задникот на Зеленски е дигитално изменета. Станува збор за манипулирана...

ТОП 5 дезинформации за војната во Украина во 2022 година

Војната во Украина, покрај тоа што произведе големи страдања, воени и цивилни жртви, стотици милијарди долари унитшена инфраструктура, таа произведува и редовен наплив на дезинформации. Значителен дел од нив пристигнуваат...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани