ТОП 5 појави на штетни странски влијанија во С. Македонија во 2022 година

Пропагандната машинерија на Кремљ доминира во ширењето на дезинформациите, но на хоризонтот се појавува и кинеската пропаганда Пишува: Горан Лефков Русија води војна во Украина, но руската пропаганда води војна во...

Пецаков: Новата година нека биде година исполнета со многу радост, благосостојба и успеси

На последниот ден од старата година, Охриднет традиционално пренесува видувања и желби за Новата година. Го запрашавме градоначалникот Кирил Пецаков по што ќе ја памети 2022 и кои се неговите...

Живка Ангелоска: Во годината која што доаѓа очекувам да влеземе разумно, со научени животни лекции и цели

Координаторот на советничката група на СДСМ во Охрид, Живка Ангелоска во новогодишното интервју за Охриднет вели „во годината која што доаѓа очекувам да влеземе разумно, со научени животни лекции и...

Марица Угриновска Баткоска: Во 2023 та посакувам нашите животи да пулсираат во ритамот на здравјето, љубовта и среќата

Крајот на годината е време кога се согледуваат настаните, се прави ретроспектива на минатите 365 денови, но и време на желби и мечти. Марица Угриновска Баткоска, сопственичка на познатиот ланец...

Филев: 2022 ми донесе многу радост во семејството, но и успеси на деловен план

Познатиот изработувач на охридски бисери и почесен конзул на Р србија во Охрид, м-р Михајло Филев има многу причини за долго да ја памети 2022 година. Беше назначен за Почесен...

Игор Кичеец: Моја желба е праведно, правично и фер судство

Моја желба е праведно, правично и фер судство, вели за новогодишното издание на Охриднет Игор Кичеец познат адвокат од Охрид. Изминатава година може слободно да ја оценам како година на...

Изминатава година низ призмата на професорите

Запрашавме дел од професорите во Охрид и Струга, по што ќе ја паметат 2022 година. Еве ги нивните видувања. Александра Настоска Николоска професор во ОЕМУЦ „Свети Наум Охридски“ и советник...

Кочоски: 2022 година ќе биде запаметена по бројни проекти кои и покрај кризата успеавме да ги реализираме

За градоначалникот на Вевчани, Спасе Кочоски, 2022 година ќе остане запаметена по бројни успешни проекти. Изминатава година ќе ја запаметиме како година на голема светска економска и енергетска криза. Година...

Најдески: Наша цел е Охрид да стане еден од најчистите и најзелените градови на Балканот

Директорот на ЈП Охридски Комуналец во новогодишното издание на Охриднет вели: ,, наша цел е Охрид да стане еден од најчистите и најзелените градови на балканот По што ќе ја...

Поповиќ: „Охридско лето“ остави уникатен печат на културното поле во 2022 година

Годината во заминување ја одбележаа бројни настани кои беа дел од репертоарот на фестивалот Охридско лето. Директорката Наташа Поповиќ вели 2022 ќе ја памети како исклучително успешна година на деловен...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани