Жител на Турција фатен со фалсификуван пасош на охридскиот аеродром

Жител на Турција фатен со фалсификуван пасош на охридскиот аеродром. На 02.01.2022 во 13.00 часот на Граничниот премин Аеродром „Св.Апостол Павле“ во Охрид, полициски службеници го лишиле од слобода Е.К.(36)...

Вевчани се подготвува за Вевчанскиот карневал

Вевчани се подготвува за Вевчански карневал – најпознатиот бренд на Македонија, што традиционално ќе се одржи на 12-ти, 13-ти и 14 Јануари. Музичката програма за овогодинешното издание на Вевчанскиот карневал...

Новогодишниот празничен викенд навестува враќање на туризмот на старите патеки

Туризмот се враќа на старите патеки. Ако Новогодишните празници се земат за репер може да се каже дека, до вчера Охрид беше преполн со туристи исто како пред пандемијата. Наликуваше...

Спомен на Света маченичка Јулијана

Според календарот на МПЦ денес се одбележува Светата маченичка Јулијанија. Света маченичка Јулијана и шестотини и триесетте маченици со неа Оваа славна девица и маченичка беше родена во Никомидија од...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани