Мети Жаку за Божиќ подели пакети со овошје и зеленчук

Македонскиот мултирелигиски живот има длабоки корени во земјава, но токму за време на празниците тој е најмногу видлив. Охриѓанецот Мети Жаку за Божик подели пакети со овошје и зеленчук. Традицијата...

Струга најавува решавање на проблемот со уличните кучиња

Општина Струга конечно најавува решавање на проблемот со уличните кучиња. Во новиот буџет на општина Струга, за 2023 година, се предвидени финансиски средства за третирање на кучињата скитници и поради...

ФОТО: Голем број верници утрово во манастирот Свети Наум

Голем број верници утрово во манастирскиот комплекс Свети Наум. Се палеа свеќи за здравје, се поклонија на гробот на Чудотворецот. Во црковниот храм имаше празнична литургија со која чиноначалствуваше Владиката...

Студентите велат „Кадар во туризмот има, но условите за работа се лоши“

За време на празниците и зголемениот обем на работа во угостителските објекти повторно на површина исплива проблемот со недостиг на кадар. Речиси сите угостители бараа келнери, шанкери, кувари и помошници...

Куратица се подготвува за Василичарскиот карневал

Куратица се подготвува за Василичарскиот карневал. Со денови животот во ова село пулсира во знакот на карневалот кој има дваесет и четири годишна традиција. Жителите ги привршуваат последните подготовки, набавка...

Свети Наум Чудотворец – Чудата и моќта на светителот

Денес се слави Свети Наум Чудотворец. Голем број верници присуствуваат на празничната  богослужба, која  традиционално се одржува во манастирскиот комплекс на брегот на Охридското Езеро. Свети Наум Охридски Чудотворец бил...

Се слави Бадник, ден пред Христовото раѓање

Православните христијански верници во земјава  го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово - Божиќ. Бадник или Коледе е последниот ден од Божиќните пости. На овој ден се подготвува...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани