Вознемирувачко видео: Масакр во Струга, убиени десетина бездомни кучиња

Масакр во Струга., утрово убиени десетина бездомни кучиња. Активисти на социјалните мрежи објавија вознемирувачко видео на кое се гледаат безживотните крвави тела на повеќе кучиња,  натоварени на камион од Комуналното...

Цел свет знае кој е Путин – остри реакции од САД и ЕУ до Република Српска која го одликува рускиот претседател

Доделувањето на највисокото одликување – „Орденот на Република Српска“ на Владимир Путин, претседателот на Руската Федерација, е за осуда, а застанувањето на страната на Путин во такви околности, значи меѓународно...

Кочоски: Вевчанските маски покажуваат какви не треба да бидат луѓето

И годинава Василичарите од Горна и Долна маала, покрај со традиционалните маски на Глупи Август, Зетот и Невестата и Ѓаволите, ќе продефилираат и со останатите маски со кои ги исмеваат...

Охриѓанка се спушти во длабочините на Црвеното море и постави македонски рекорд!

На 24 декември охриѓанката Симона Трповска се спушти до 102 метери во длабочините на Црвеното море во Египет, што е македонски рекорд во техничко нуркање. За подвигот оваа млада успешна...

Еднократна финансиска поддршка на семејство кое има дете со попреченост

Општина Охрид за буџетската 2023 година, согласно програмата за социјална и здравствена заштита предвидува еднократна финансиска поддршка на семејство кое има дете со најтешка форма на попреченост во училишна возраст,...

Објавени конкурсите за доделување стипендии на ученици и студенти

Општина Охрид ги објави конкурсот за доделување стипендии на редовни студенти од Општина Охрид запишани на додипломски студии во I година на државните универзитети во РепубликаМакедонија и на државни универзитети...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани