ВИДЕО: Почна карневалското лудило во Вевчани

Во падините на Јабланица започна карневалското лудило. Вевчани денес наликува на слободен театар без граници со многу хумор и сатира. Зурли, тапани, стотици маски продефилираа низ вевчанските улици. Покрај традиционалните...

Убавините на Охрид дел од репортажата на ЕРТ Грција

Како дел од серијалот „Балкан Експрес“ што се прикажува на националната телевизија ЕРТ во Грција беше емитувана репортажа во која се презентирани убавините и туристичките потенцијали на Охрид. Преку квалитетна...

Традиционална прослава на Василица во општина Охрид

Даме Балоски, Даниела Ристова и Васко Маркоски беа најсреќните на овогодинешниот традиционален заеднички појадок кој се одржа утрово во Општина Охрид по повод празникот Василица. Појадокот за сите вработени во...

Украина ќе биде приоритет за време на македонското претседавање со ОБСЕ

Агресијата мора да престане. Убивањата и опустошувањата на цивилното население се неприфатливи, оцени министерот за надворешни работи Бујар Османи на првата прес-конференција на македонското едногодишно претседавање со ОБСЕ Под слоганот...

Се слави Православна Нова година

Според Јулијанскиот календар вечерва на полноќ настапува Православната Нова година или Стара Нова, како што е наречена меѓу народот. Традицијата да се слави овој празник се негува во Македонија, Србија,...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани