Која е тајната? Зошто варошани го фаќаат крстот во Охридското езеро?

Која е тајната? Зошто само варошани го фаќаат крстот во Охридското езеро? Претпразнично да се потсетиме, на еден текст објавен во списанието Република пред десет години (јануари 2013 година). По...

Се прихрануваат елените во НП Галичица

Во репроцентарот во НП Галичица редовно се врши прихрана на елените. На локалитетот „Косто бачило“, во Националниот парк Галичица, на површина од околу 90 хектари се наоѓа репродуктивниот центар за...

Во пресрет на Водици се уредува градското пристаниште

Во пресрет на големиот христијански празник Градското пристаниште каде капачите ќе влегуваат по чесниот крст се уредува. Изминативе денови членовите на нуркачките клубови го чистеа дното на Охридското езеро, а...

Црвен крст со препораки за капачите, водата во Охридското езеро е 9 степени

Во рамки на одбележување на големиот верски празник Богојавление-Водици и Денот на рибарите, Црвен крст Охрид е вклучен со низа активности од областа на здравствено-превентивната дејност. На 18.01.2023 (среда) од...

Каква алтернатива ни е Русија со плата од 400 евра, земја на 136 место на листата на корупција, праша Претседателот Пендаровски

Исток или Запад? Таа дилема за претседателот Стево Пендаровски е непотребна. Какви решенија за сиромаштијата и корупцијата може да биде Русија, ако таму просечната плата е пониска од македонската, а...

НП Галичица работи на еколошка едукација

НП Галичица сериозно работи на подигнување на еколошката свест на населението. Стручните лица од Националниот парк велат, свеста е на многу ниско ниво, токму затоа засилено се работи на кампањи,...

Земјотрес во Албанија, почуствуван во Охрид и Струга

Силен земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на 18 километри североисточно од Тирана, во близина...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани