Повозрасен охриѓанец изградил куќа без дозвола

Повозрасен охриѓанец изградил куќа без дозвола, заработи пријава за бесправно градење. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ф.Ќ.(75) од Охрид, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“....

Иако владата вети, нема поевтина струја за болниците

Нема поевтина струја за болниците и Клинички. Иако владата им вети, договорите објавени на веб страната на Бирото за јавни набавки покажуваат дека здравствените установи и натаму ќе плаќаат берзанки...

Случувањата со Бугарија биле во фокусот на денешната седница на Советот за безбедност

Три часа зад затворени врати денеска заседаваше Советот за безбедност во претседателската вила Водно. Главната тема на денешната 18 седница на Советот е безбедносната ситуација околу чествување на 151 годишница...

Учесниците на состанокот во Давос не планираат каде ќе има војни, болести и глад

Не е вистина дека на состанокот во Давос се дискутира за тоа каде во иднина да се креираат војни, болести и глад. На состаноците на Светскиот економски форум се дискутира...

Избрано Здружението за поддршка и третман на лица со аутистичен спектар и атипичен развој

Согласно Јавниот повик за финансиска поддршка на граѓанска организација која координира центар на територија на Општина Охрид кој згрижува и третира деца со атипичен развој за финансика поддршка се избира...

Путин ја обнови главната дезинформациска мантра – војната ја почнала Украина, а Русија војува за мир

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи на два одвоени настана во Санкт Петерсбург, ја обнови главната дезинформација што ја шири Москва како оправдување за нејзината агресија врз Украина што започна на...

Пост на социјалните мрежи манипулира со лажни дојави за бомби во училиштата

Постот што се споделува на Фејсбук е манипулативен и му недостига контекст. Точно е дека МВР уапсило 55-годишна жена осомничена за лажни дојави за бомби, но таа нема никаква врска...

Османи: Не ми е важна истрагата, туку што ќе каже „оштетениот“ и неговите родители

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека нему не му е важно што ќе каже истрагата за нападот на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ Христијан Пендиков во...

Двајца повредени во сообраќајка на патот Охрид-Ресен

Двајца повредени во сообраќајка на патот Охрид Ресен. На 22.01.2023 во 13.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на магистралниот пат Ресен-Охрид, во близина на клучката за селото Куратица, охридско, Д.Н.(33) од...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани