Познати добитниците на стипендии наменети за лица со ретки болести и посебни потреби

Познати добитниците на стипендии наменети за лица со ретки болести и посебни потреби. Годинава општина Охрид ќе додели стипендии на 44 лица кои спаѓаат во категоријата лица со ретки болести...

СДСМ обвинува за поскапувањето на цените на јавните претпријатија

Очигледно ДПМНЕ ја превзеде локалната власт само за да обезбеди лични комодитети и уживања на своите послушници. Од сите ветени проекти, ДПМНЕ еве веќе нешто повеќе од една година ги...

Дваесетгодишна охриѓанка тепала малолетничка со опасно орудие

Дваесетгодишна охриѓанка тепала малолетничка со опасно орудие. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.К.(20) од Охрид поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие при тепачка...

Масовно труење на кучиња во струшко, но и напади врз граѓани

Се провлекува проблемот со бездомните кучиња во Струга. Активистите алармираат за нови напади врз животните, пишуваат за масовно труење на улични кучиња во градот. Од друга страна продолжуваат и нападите...

Регистар на руски шпиони идентификува 42 лица уапсени додека делувале во Европа

Регистар на руски шпиони во Европа објавен на Твитер, идентификува 42 лица, кои делувале во своите земји, за што добивале пари од Руската Федерација. Овој регистер е оформен врз основа на отворените...

Контраспин: Причините за блокадите се во Софија, а не во Скопје

Иако може да се дискутира за техниката на водењето на македонската политика во секојдневните односи со Бугарија, причините за новите блокади не се во Скопје, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ. Бугарија...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани