Советот на млади на работна средба со училишните заедници

На иниицијатива на Секторот за спорт, млади и невладини организации, денес со просториите на Општина Охрид, се одржа работна средба помеѓу Советот на млади на Охрид и претставници на улилишните...

Потпишана Спогодбата за потраги и спасување меѓу земјите во регионот

Агенциите за цивилно воздухопловство на Република Македонија, Србија, Словенија и Црна Гора денеска во Охрид ја потпишаа Спогодбата за потраги и спасување како дел од заедничките операции на земјите од...

Во што се состои „тајниот шарм“ на Кина во земјава

Во најновиот документ за политики, издаден годинава од Фондацијата за слобода Фридрих Науман, во соработка со Софискиот безбедносен форум, а изведен од мрежа на национални експерти во Југоисточна Европа (ЈИЕ), се вели...

Ќе се поставуваат рампи после месноста Корита на Гачичица

По серијата интервенции на ренџерската служа, Планинската спасителна служба – ПСС и Територијалната противпожарна единица од Охрид за извлекување заглавени возила после Корита, кој е забранет за користење во зимскиот...

Слаб земјотрес регистриран во Кичево

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според локална Рихтерова магнитида е почувствуван во Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот е регистриран изутрина во 01:27 часот. Епицентарот на...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани