КОНКУРС ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА БЕСПЛАТНИ КУРСЕВИ

Со цел стимулирање на социјалната интеграција на невработените лица и подобрување на нивните квалификации за идно вработување, општина Охрид согласно Годишната програма на одделението за локален економски развој за 2023...

Започна реконструкцијата на кујната во вевчанската градинка

Започна реновирање на кујната во градинката „Планински цвет“ Вевчани. -„Денес започнавме со градежни работи за комплетна реконструкција на кујната во детската градинка. Инвестициите во комплетна внатрешна реконструкција на објектот ќе...

Остануваат уште осум дена за пријава: Обука за проверка на факти и можност за еднонеделна посета во САД

Преку оваа програма, најдобрите учесници ќе имаат можност за практиканство во медиумите на Метаморфозис, Мета, Порталб или Вистиномер, а двајца ќе имаат можност да поминат еднонеделна студиска посета во САД....

Путин со дезинфо наратив – Западот ја почна војната во Украина, Русија само се бранеше

Најновиот говор на рускиот претседател Владимир Путин беше искористен да се пласира еден стар руски наратив околу Украина – Русија само се бранеше. Овој наратив беше обновен и засилен со...

Приведен вториот осомничен за нападот на секретарот на бугарскиот клуб Пендиков

Битолчанец, осомничен дека учествувал во нападот на Христијан Пендиков и истиот е приведен од охридската полиција, според првичните информации, тој се сомничи за тешка телесна повреда, поради тоа што го...

Светиот свештеномаченик Харалампиј – заштитник на пчеларите

Според календарот на МПЦ денес се одбележува Светиот свештеномаченик Харалампиј. Уште од стари времиња, нашите предци, со доаѓањето на празникот на Свештеномаченикот Харалампиј Магнезијски, го сметале како предвестител и почеток...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани