Одбележана годишнина од смртта на Кузман Јосифоски Питу

Вчера во Струга, ОО на СБМ, пред поголем број граѓани на Струга, ја одбележаа 79 годишнината од смртта на Кузман Јосифоски-Питу. Делегацијата предводена од претседателот на ОО на СЗБМ-Струга, Ајредин...

Почесниот конзул Филев на саемот во Белград: Остваруваме плодна соработка

Почесниот конзул на Р Србија од Охрид, Михајло Филев присуствува на саемот за туризам во Белград. Филев вели се остварува плодна соработка на полето на туризмот. -„Ги поздравувам и подржувам...

Најновото истражување покажа дека секојдневната употреба на канабис го зголемува ризикот од срцев удар

Најновото истражување покажа дека секојдневната употреба на канабис го зголемува ризикот од срцев удар. Според истражувањата, луѓето кои секојдневно користат канабис имаат 34 отсто поголеми шанси да заболат од коронарна...

Кампот „Треска“ во Радожда – некогаш прекрасна туристичка населба, денес руина

Во 1973 година во Радожда почна да работи Туристичката населба Треска. Беа изградени шест апартмани, 24 хотелски соби, петнаесет бунгалови и поставени 52 приколки со вкупен капацитет од околу 400...

Анкета: ВМРО ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ

Според рејтингот на политичките партии и на нивните лидери останува водството на ВМРО-ДПМНЕ и на Христијан Мицкоски, покажува истражувањето на МКД.мк кое на 1.200 испитаници го спроведе агенцијата Маркет вижн....

Стружанец шест години чека надомест на штета за напад од кучиња, правдата ќе ја бара во Стразбур

Стружанец шест години чека надомест на штета, откако бил искасан од глутница кучиња. Основниот суд во Струга донел правосилна и извршна пресуда за надомест во висина од 152 000 денари,...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани