Охридски Водовод побарал поскапување на водата за 70%

Охридски „Водовод“ доставил барање до Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги да се зголеми цената на водата за 70 проценти. Претседателот на Регулаторната комисија Марко Бислимоски вели дека ваквото...

Одложено првото рочиште, според адвокатите случајот со Пендиков е исполитизиран

Во Основниот суд во Охрид поради тоа што на одбраната не и биле доставени сите докази предложени од Обвинителството, денеска се одложи судењето за нападот на секретарот на бугарскиот клуб...

Ниту потврдено, ниту одречено регрутирањето доброволци од страна на Вагнер во регионот

Вагнер групата е приватна воена компанија, со изразени врски со руската влада, чиј сопственик е Евгениј Пригожин, именуван како „готвачот на Путин“ поради бројните зделки поврзани со подготовка и продажба...

Охридските гимназијалци најдобри на општинскиот натпревар во шах

Охридските гимназијалци најдобри на општинскиот натпревар во шах. -„На општинскиот натпревар во шах нашите ученици издоминираа, ги освоија првите три места и тоа: Константин Лушески 1 место, Никола Николовски 2...

Во петок повторно изведба на претставата „Енергични луѓе“

Поради зголемениот интерес на претставата „Енергични луѓе“ според авторот Василиј Шукшин, во режија на Александар Ивановски, на репертоарот повторно ќе биде изведена во ПЕТОК 03.03.2023 година, со почеток во 20.00...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани