Осмомартовски концерт на фестивалот Охридско лето

По повод 8 март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт на популарното Трио „Џентлмен“,  музички состав од тројца професионални оперски пејачи, Дејан Стоев-тенор,...

Познати добитниците на стипендии за основци, средношколци и студенти

По претходно распишани конкурси, Општина Охрид ги објавува ранг листите на добитници на стипендии наменети за основци, средношколци и студенти. Резултатите  овде   Се известуваат добитниците на стипендии дека од...

Потпишан договорот, ќе се реконструира Специјалната болница за нефрологија Струга

Ќе се реконструрира Специјалната болница за нефрологија во Струга. За прв пат ќе има поголеми инвестиции за подобрување на условите. Со  24 милиони денари  ќе се менуваат подовите, модернизираат операционите...

ФОТО: Еко Фап Охрид исчисти уште една дива депонија во Рамне

Еко Фап продолжува со еколошки акции низ Охрид. Вчера се расчистуваше дива дпеонија во село Рамне. -Ниската еколошка свест кај населението е загрижувачка. Постојано никнуваат нови диви депонии. Здружението Еко...

Изменет сообраќајен режим поради градежни работи на „Македонски просветители“

Согласно програмите за работа на Општина Охрид, а со цел обезбедување на функционалност на улицата „Македонски Просветители“ 01.03.2023 година (среда) и на 02.03.2023 година (четврток), ќе се изведуваат градежни активности...

Вработен во НП Галичица бесправно дозволил сеча на 377 стебла

Вработен во НП Галичица бесправно дозволил сеча на 377 стебла. -„СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.С.(63) од селото Љубаништа, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Во Црвен крст Охрид отворено психо-социјално советувалиште

Започна со работа психо-социјално советувалиште „ЗБОР ПО ЗБОР“ во рамки на Црвен крст Охрид. Современото живеење наметнува динамично темпо на живот, исполнето со обврски и рокови кои бараат целосен ангажман...

Преподобен маченик Роман

Денешниот ден црквата го посветила на Преподобниот маченик Роман и дванаестте маченици што пострадаа во времето на Диоклицијан. Преподобниот маченик Роман Прост и неписмен селанец од Карпенис. Кога дозна за...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани