Се препорачува општина Охрид повторно да ги разгледа активностите околу изградбата на хотелот во Лагадин

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска на прес-конференција зборуваше за заштитата на културното наследство, како и за актуелните случувања во Охридскиот Регион, откако периодов   Министерството за транспорт и врски го...

Потпишан договорт за изградба на Коридорот 8 и Коридорот 10

Денеска, во Владата на Република Северна Македонија беше потпишан Договорот за изградба на Коридорот 8 и Коридор 10 д, помеѓу Министерството за транспорт и врски, Јавното претпријатие за државни патишта...

На саемот за туризам во Берлин потпишан Меморандум за развој на еко одржлив туризам

На саемот за туризам во Берлин потпишан Меморандум за развој на еко одржлив туризам. Во оваа насока директорот на АППТ,  Љупчо Јаневски и  Алберт Салман, претседател на Green Destinations-сертифицирана и...

Полицијата со црвен каранфил за жените учеснички во сообраќајот

Полициските службеници од ИПА Охрид, денес со симболичен подарок за жените учеснички во сообраќајот. -„Традиционално, ИПА Охрид и СВР Охрид, денеска со симболичен подарок- црвен каранфил, на припадничките од понежниот...

Цвеќе за жените во Градскиот пазар Охрид

Цвеќе за жените пазарџии во Градскиот пазар Охрид. Директорот на ЈП Градски Пазар Охрид, Александар Попоски,симболично во чест на празникот,како знак на почитување и внимание,подели рози на припадничките на понежниот...

Извештаите за реализација на програмите пред градските советници

Извештаите за реализација на програмите и работењето на јавните претпријатија пред градските советници. На идната -  дваесет и петта седница на Советот на општина Охрид, која ќе се одржи  на...

Џудо Клуб Дрим и Порака Нова од Струга развиваат инклузивна џудо програма со партнери од Србија и Романија

Од 9 до 14 февруари 2023 година во рамки на проектот Џудо за сите (Judo4All) поддржан од Европската Унија, се одржа Зимскиот интернационален и инклузивен џудо камп во Србија, Крагуевац,...

Видео: Прекрасен Осмомартовски концерт на фестивалот Охридско лето

Со прекрасен празничен конецрт фестивалот Охридско лето синоќа во катедралната Света Софија го одбележа Меѓународниот ден на жената. Публиката уживаше во настапот на  популарното Трио „Џентлмен“,  музички состав од тројца...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани