Активистите се погласни: Струга не ги спроведува препораките на Унеско

Урбанизацијата, дивоградбите и загадувањето се најголемата закана Охридскиот регион од заштитено подрачје под УНЕСКО, да се најде на листата на светско наследство во опасност. Активистите се погласни општина  Струга не...

Невладините ќе бараат одземање на ингеренциите на општинските совети во однос на висококатници

Охридскиот регион изминативе 30 години е заложник на одредени партиски влијанија и бизнис интереси, обвинуваат невладините. При тоа најмногу трпи културното и природното наследство. Невладините од земјава ќе бараат од...

Само за четири часа казнети 56 возачи за небезбедно престигнување

Само за четири часа казнети 56 возачи за небезбедно престигнување. -На 13.03.2023 во периодот од 07 до 12 часот, при извршени сообраќајни контроли, полициските службеници затекнале и санкционирале 56 возачи...

Советничката Леона Кичеец поднесе неколку иницијативи до Советот на општина Охрид

Советничката Леона Кичеец од Охрид пред се поднесе повеќе иницијативи на денешната седница.   Една од иницијативите е санирање и репарирање на објектот -   ТЦ Амам, од надворешната страна , сообразно...

Комуналец чисти дива депонија во шумскиот дел на Горна Порта

Акција за чистење на дива депонија во шумскиот дел под Горна Порта. -„По налог на локалната самоуправа екипите на ЈП "Охридски Комуналец" спроведуваат акција за расчистување на мапирана дива депонија...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани