Издадена наредба за апсење на Путин

Судскиот совет на Меѓународниот кривичен суд издаде наредба за апсење на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин и Марија Лвова-Белова, комесар за правата на децата во Канцеларијата на претседателот на Руската Федерација, објави Судот  ...

Пецаков и Мицковски во увид на градежните активности низ Охрид

Денеска градоначалникот Пецаков со претседателот на ВМРО ДПМНЕ Мицковски извршија обиколка на инфраструктурните проекти кои се реализираат во Општина Охрид. Ги посетивме реконструкциите на средните училишта "Климент Охридски" и "Кирил...

Мицковски од Охрид: Уставни измени во овој пратенички состав под бугарски диктат нема да има

По изјавите од Скопје на високиот претставник на ЕУ и еврокомесарот за проширување дека треба да помогнат сите македонски политичари и преговарачката рамка во иднина не може да се репреговара,...

Во дневниот центар за лица со попреченост и стари лица во црквата Свети Ѓорѓија Охрид има слободни места

Во дневниот центар за лица со попреченост и стари лица во црквата Свети Ѓорѓија Охрид има слободни места. -„Здружението Добротољубие 2014 каде има Дневен центар за лица со попреченост и...

Ковачевски го пречека албанскиот колега Курти во Охрид

Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид оствари билатерална средба со косовскиот колега Албин Курти. Премиерот Ковачевски му посака добредојде и успешни разговори, како важен чекор за консолидација на регионот и неговата...

СДСМ Охрид обвинува јавните претпријатија работат со загуби

СДСМ Охрид обвинува јавните претпријатија работат со загуби. -„На 25 седница на Советот на Општина Охрид глатко од советниците на владејачкото мнозинство беа изгласани годишните сметки на јавните претпријатија. Она...

Издавањето на Охридското Езеро под концесија за стопански риболов се коси со препораките на Унеско

Струшката фирма „Еко свест“ ја доби концесијата за стопански риболов на Охридското Езеро. Експертите велат доделување на концесија за риболов е контрадикторна одлука и се коси со Стратешкиот план за...

Жител на Велешта вршел јавен превоз без лиценца

Жител на Велешта доби кривична за вршење јавен превоз без лиценца. -„ОВР Струга поднесе кривична пријава против Ф.И.(50) од струшкото село Велешта, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело...

Пазарната инспекција на терен, казни за трговците кои не ги намалија цените

Паднаа првите казни за непочитување на одлуката - замрзнати цени на одделни производи. Четири субјекти не ги намалиле цените на тестенитени и млечните производи за 15, односно 10 отсто, па...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани