Охридските ученици со забележителни резултати на Регионалниот натпревар по музичко

На ден 25.04.2023 се одржа регионалниот натпревар по музика насловен VIVA LA MUSICA во организација на здружението на музички педагози од Македонија, на кој свое учество имаа и училиштата од...

Новиот „Сноуден“ и Договорот за автопатите со „Бехтел и Енка“ го одбележаа април во (дез)информациска смисла

Протекувањето на огромен број доверливи документи од американските институции, откриено во април, како и деталите од Договорот за изградба на автопатско решение на Коридорите 8 и 10 д, беа теми...

Се заштитува античката печка на патот кон Свети Наум

Се заштитува античката печка на патот кон Свети Наум. -„Во тек се активности за реализација на проектот „Тековно одржување на античката печка“ финансиран во рамки на Годишната програма за проекти...

Рупикапра МТБ организира вело-авантура на Караорман

Здружението на велосипедисти Рупикапра МТБ организира незаборавна вело тура на планината Караорман,општина Дебрца. Основни информации за турата: -кружна тура (с.Песочан-Радомирово-споменици-Орли Врв-Црвена Вода) -Должина на турата: 40km -Искачување: 1250m -Потребно време:...

Голема роденденска забава по повод 10 годишниот јубилеј на Конект Бар Охрид

Познатото охридско кафуле „Конект Бар“ слави 10 години постоење. По повод овој значаен јубилеј сопствениците најавуваат голема роденденска забава. -Почитувани Драги наши гости и соработници! Со гордост го објавуваме нашиот...

Се отстранува фонтаната на плоштадот Крушевска република

Механизација од вчера започна со отстранување на старата и оштетана фонтана на плоштадот кај Чинарот. Побаравме информација од Општина Охрид, дали со тоа започнуваат подготовки за реконструкцијата на плоштадот Крушевска...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани