ВИДЕО: Улицата „Марко Цепенков“ во Охрид со нов лик

Завршува реконструкцијата на улицата “Марко Цепенков” во Охрид. Асфалт е поставен  во должина од 430 метри и ширина од 10.5 метри. Претходно на улицата се постави атмосферска канализација и се...

Екипите на ЈП ” Охридски Комуналец” со голем број активности за одржување на јавната чистота

Екипите на ЈП " Охридски Комуналец" со голем број активности за одржување на јавната чистота. -„Поставени канти за отпадоци на плажите кои не се под концесија потег Горица 3-Пештани. Покрај...

Промоција на книгата „Пловните објекти и веслањето низ историјата на Охридското Езеро“

Во сабота ( 01. 07. 2023 г.) со почеток во 12:30ч. во кафе бар „Босфор“ во охридската чаршија ќе се одржи промоција на книгата „Пловните објекти и веслањето низ историјата...

Жител на Турција неовластено влегол во резиденцијален објект во Охрид

Жител на Турција неовластено влегол во резиденцијален објект во Охрид, тој е приведен. -„На 27.06.2023 година во 12.50 часот во СВР Охрид е приведен К.М.С.(21) од Република Турција. Тој претходно,...

Честитка на градоначалникот Пецаков за Курбан Бајрам

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до своите сограѓани  со исламска вероисповед.   -Празникот на хуманоста,  дарувањето и солидарноста  посакувам да го...

Две први места за струшките пензионери на Регионалните спортски игри

Во рекреативниот центар „Пешта“во Македонски Брод се одржаа 27-те Регионални спортски натпревари. Учесници беа од ЗП Охрид и Дебрца,ЗП Струга,ЗП Дебар и центар Жупа, ЗП Кичево, ЗП Вевчани, ЗП Лабуништа...

ХОТАМ ќе бара одговорност доколку навреме не завршат градежните работи кај Подмоље

ХОТАМ ќе бара одговорност доколку до 10 јули не завршат градежните зафати на патот кај Подмоље. Од хотелската асоцијација велат туристичкиот сектор трпи огромни штети од затворањето на влезот кон...

Се слави Курбан Бајрам – најважниот исламски празник

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани