Финалните подготовки пред натпреварот од првото коло од квалификациите за Лигата на шампиони во фудбал

Со стартот на денешните активности на градскиот фудбалски терен "Билјанини Извори" започнаа финалните подготовки пред одигрувањето на натпреварот од првото коло од квалификациите за Лигата на шампиони во фудбал. За...

Поскапувањето на струјата нема да ги поскапи туристичките аранжмани

Новото поскапување на електричната енергија, од 1 јули годинава нема да предизвика нов ценовен удар и нема  да ги поскапи туристичките аранжмани. Малите потрошувачи или помалите фирми  ќе добиваат слични...

Започна 62-то издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри

Синоќа  во ЦК „Григор Прличев“ свечено беше отворено 62-то издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри.  Пред присутните  се обрати  заменик градоначалникот на Охрид, Перчо Божиновски. – Вечерва...

Утре се празнува Иванден – раѓање на Свети Јован Крстител

Утре  се празнува свети Јован – летен, повеќе познат како Иванден, денот на раѓањето на Свети Јован Претеча и Крстител Господов. Со Иванден се поврзани многу обичаи, верувања, но најповеќе...

Отворањето на влезот кај Подмоље не ја менува сликата за лошата  патна инфраструктура

Иако од вчера е пуштена  во употреба делницата од магистралниот пат Охрид-Кичево кај Подмоље која, поради градежни работи, од минатиот месец, беше затворена за сообраќај, граѓаните не се задоволни. Патната...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани