Сообраќајка кај Подмоље, се судрија два автомобили

Сообраќајка кај Подмоље, се судрија две возила. На 29.07.2023 година во 22.30 часот, на магистралниот пат Охрид-Кичево, кај селото Подмољје општина Дебрца, случена е сообраќајна незгода помеѓу патничките моторни возила...

Во рамките на „Вевкул“ промовирана книгата „Точно, точно и вистина“

Со промоција на книгата раскази „Точно, точно и вистина“ од авторот Методија Анѓелкоски, што се одржа на 28 јули во црквата Св.Никола, свечено беше отворено дванаесетотото по ред Вевчанско културно...

Некои видови во Охридското Езеро на раб на исчезнување

Во последните 30 години под влијание на природните услови и човековите активности се јавуваат промени во климата во светот, па и кај нас. Според хидрометеоролошките показатели, средната годишна температура е...

Министерот Спасовски го посети повредениот началник на ОВР Струга

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски во струшката болница го посетија повредениот началник на ОВР Струга Д.А врз кого вчера беше...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани