Беседата „Прличев и ние“ под шифра: „Гроф“ најдобра на конкурсот на НУБ

Беседата „Прличев и ние“ под шифра: „Гроф“ најдобра на Конкурсот на НУБ „Григор Прличев“ од Охрид Во пресрет на манифестацијата „Прличеви беседи“ 2023 годинава за прв пат НУ Библиотека „Григор...

Пратеничката Лидија Петкоска упати критики за автопатот Охрид Кичево

Пратеничката Лидија Петкоска упати критики за автопатот Охрид Кичево. Во моментов се наоѓаме на делот од 57-те километри од автопатот Кичево-Охрид за кои Димитар Ковачевски во четвртокот излажа дека се...

Нов напад на глутница кучиња во Струга, општината бара да сопре говорот на омраза

Состојбата со бездомните кучиња во струшко е алармантна. Секојдневно на социјалните медиуми се објавуваат нови видеа од агресивни глутници кои напаѓаат низ градот. Од друга страна активистите алармираат за масовни...

Визер доби конкуренција и други нискобуџетни компании бараат субвенции

Визер, Луфтханза и Ејџиан се трите авиокомпании кои со државни субвенции ќе понудат нови дестинации за патниците. За почести летови и директни линии до поголемите аеродроми, владата одлучи државна помош...

Уставен суд ќе ја преиспитува одредбата за исплата на апанажа на јавни функционери кои се разрешени или дале отказ

Уставниот суд ќе ја преиспитува уставноста на одредбата за исплата на апанажа на разрешени јавни функционери, но и на оние кои дале отказ пред завршување на нивниот мандат. Иницијатива за...

Познати добитниците на стипендии наменети за лица со ретки болести и посебни потреби

Познати добитниците на стипендии наменети за лица со ретки болести и посебни потреби. Годинава општина Охрид ќе додели стипендии на 44 лица кои спаѓаат во категоријата лица со ретки болести...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани