ВЕТЕНИ НОВА АНГИО САЛА И НОВ АНГИОГРАФ ЗА ОХРИДСКАТА КАРДИОЛОГИЈА

Специјализирана болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања „Свети Стефан“ во Охрид ќе добие уште една ангио-сала и нов ангиограф, вети заменик-министерката за здравство д-р Маја Манолева која...

ОУ „Свети Климент Охридски“ го одбележа патрониот празник

Со свечена програма, синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“, беше одбелжан празникот на ОУ “Свети Климент Охриски“. Годинашното чествување на празникот беше под мотото „Богатството наше – јазикот“. Пред...

Објавени наградените ученици на конкурсот за најдобра поетска творба

По завршувањето на распишаниот Награден ученички литературен конкурс за најдобра поетска творба по повод 8 Декември – Свети Климент Охридски – Патрон на градот, Жири –комисијата во состав: проф. Перчо...

Познати добитниците на Светиклиментовите повелби

Христијана Парулеска, интернационалниот поетски фестивал  „ Поетска ноќ во Велестово “ и Елеонора Чекреџи- постхумно, се годинешни добитници  на Повелбата – Патрон  на градот  „ Св. Климент Охридски “ за...

Професор Јордан Плевнеш добитник на наградата „Свети Климент“ за животно дело

Проф. д-р  Јордан Плевнеш е годинашен добитник на највисокото општинско признание наградата  „Патрон на градот – Св. Климент Охридски“ за 2023 година.  Стручната комисија за доделување општински награди и признанија...

Кривична за охриѓанец за бесправно градење

Кривична за охриѓанец за бесправно градење. СВР Охрид поднесе кривична пријава против У.М.(45) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. Тој, на катастарска парцела...

Двајца охриѓани агресивно се однесувале кон полициски службеници

Двајца охриѓани агресивно се однесувале кон полициски службеници. -На 03.12.2023 во 00.30 часот во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид ги лишиле од слобода Г.Ш.(24) и Е.Б.(44), двајцата од Охрид,...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани