Висок процент на вакцинација кај децата во охридско струшкиот регион

Состојбата со голема кашлица во охридско струшкиот регион стабилна. Се бележи висок процент на вакцинација, во струшко дури 98,8% од децата се вакцинирани со  дитипер и полио, а во охридксиот...

Започна реконструкцијата на дел од локалната улица Трафо-Бубаној-Смолејца

Во Вевчани започнува реконструкцијата на дел од локалната улица Трафо-Бубаној-Смолејца. -Започнавме со градежни активности за реконструкција на дел од локална улица Трафо-Бубаној-Смолејца, на потегот од раскрсница Попој до Смолејца.Продолжуваме посветено...

Градоначалникот Пецаков го честита Рамазан Бајрам

Во пресрет на големиот верски празник Рамазан Бајрам, градоначалникот Кирил Пецаков. упати  честитка до граѓаните на Охрид со исламска вероисповед. – Ви  посакувам овој голем  празник  да го поминете во добро...

Уредување на градските гробишта во пресрет на Рамазан Бајрам

Екипите на ЈП „Градски гробишта“ деновиве спроведоа активности за уредување и чистење на градските гробишта во пресрет на верскиот празник „Рамазан Бајрам“. Беше извршено хортикултурно оплеменување на просторот, чистење на...

Повредена малолетничка во сообраќајка кај Мешеишта

Кај Мешеишта излетано возило, повредена малолетничка. -На 08.04.2024 во 18.30 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на селото Мешеишта, општина Дебрца, патничко возило...

Владиката Тимотеј со порака до Вселенскиот Патријарх: Македонскиот клир и верниците со желба го очекуваат томосот за автокефалност од Вселенската Патријаршија

Вчера, на 7 април 2024 година, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид, беше отслужена Литургија по повод Третата недела од Великиот пост, позната како Крстопоклона недела, и празникот Благовештение...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани