Се слави Благовештение – традиција и обичаи

Свето Благовештение попознат како Благовец (Благоец, Блошчојне) е христијански празник. Се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април. На  овој ден Гаврил се јави во архангелска светлина и...

Се слави Католички Велигден

Припадниците од католичка вероисповед денес го празнуваат големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Денес Велигден го слават и сите христијански верници кои се раководат според Грегоријанскиот календар. За граѓаните...

Чудотворната икона осветена во Света Гора денес ќе пристигне во манастирот во Рајчица

По желба и со благослов на нашиот возљубен светителољубив Старец и Игумен, Епископот Антаниски г. Партениј, овие дена новоизработената икона на Светиот Великомаченик и Чудотворец Георгиј Победоносец, од страна на...

Почнува пролетта – денес пролетна рамноденица

Првиот официјален ден на пролетта во северната хемисферa – пролетната рамноденица, е ден кога она што го дефинирале како “замислена земјина оска” стои мирно, сонцето изгрева точно на исток а...

Чист Понеделник – почеток на Велигденските пости

Со Чист Понеделник  почнуваат Велигденските пости. Понеделникот по Прочка се вика Чист Понеделник и тогаш започнуваат Велигденските пости. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани