Промовирана книгата “Девојчето со Лавовско срце” на авторките Симона и Драгица Стаменкови

ЈОУ Библиотека “Ванчо Прке” Виница вчеравечер ја промовираше книгата “Девојчето со лавовско срце”. Со силни емоции и громогласни аплаузи вчеравечер беше промовирана книгата ,,Девојчето со лавовско срце" на авторките Симона...

Сто години од раѓањето на Вангел Наумоски, во неговото ателје денес творат и синот и внуката

Се навршуваат 100 години од раѓањето на еден од најталентираните уметници во земјава, познатиот Вангел Наумоски. Човекот, кој Салвадор Дали лично го нарече уметник од бајките.  Делата на Наумоски го...

Претставата „Несфатената цивилизација“ ќе се прикажува на Светскиот ден на театарот

По повод Светскиот ден на Театарот на репертоарот претставата НЕСФАТЕНАТА ЦИВИЛИЗАЦИЈА од Добри Војников, во СРЕДА 27.03.2024 година, со почеток во 20.00 часот. Играат / Горан Стојаноски / Strezo Stamatovski...

Отворена изложбата на фотографии во црно бела техника

Во изложбениот салон на ЦК Григор Прличев во Охрид,  се отвора изложбата на фотографии во црно бела техника. Станува збор за изложба на тројца фотографи, Димче Мајкоски, Димче Коруноски и ...

Во музејот во Охрид се чува најголемата колекција на книги на холаднскиот писател Долард

Комплетната библиографија и најголемата колекција на книги  на холандскиот писател А ден Долард се чува во музејот посветен на авторот, сместен во срцето на Охрид. Долард  е човекот  кој се...

На репертоарот повторно хит комедијата „Секс, лаги и љубомора“

Повторно на барање на публиката хит комедијата „Секс, лаги и љубомора“ од Марк Камолети, во режија на Коле Ангеловски, повторно на репертоарот во деновите 14-ти (четврток) и 15-ти (петок) март...

По втор пат ќе се избира најдобра необјавена песна за деца „Тоде“

Утре 7 март со почеток во 13 часот, во големата сала на општина Охрид, ќе се доделат наградите, по повод распишаниот конкурс за најдобра необјавена песна за деца „Тоде“, во...

Во петок на репертоарот „Несфатената цивилизација“

Одложената претстава НЕСФАТЕНАТА ЦИВИЛИЗАЦИЈА од Добри Војников / гротескна комедија во два чина се презакажува во ПЕТОК 02.02.2024 година Почеток 20.00 часот, цена на карта 200 денари. (претходно купените карти...

Совршенство и магија на новогодишниот концерт на „Охридско лето“

Со изведба на дела на Штраус, Брамс и Калман Оркестарот под покровителство на „Охридско лето“ синоќа во салата „Билјана“ во хотелот „Метропол“ во Охрид одржа незаборавен новогодишен концерт. Во претпразнична...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани