Во петок на репертоарот „Несфатената цивилизација“

Одложената претстава НЕСФАТЕНАТА ЦИВИЛИЗАЦИЈА од Добри Војников / гротескна комедија во два чина се презакажува во ПЕТОК 02.02.2024 година Почеток 20.00 часот, цена на карта 200 денари. (претходно купените карти...

Совршенство и магија на новогодишниот концерт на „Охридско лето“

Со изведба на дела на Штраус, Брамс и Калман Оркестарот под покровителство на „Охридско лето“ синоќа во салата „Билјана“ во хотелот „Метропол“ во Охрид одржа незаборавен новогодишен концерт. Во претпразнична...

Промоција на документарниот филм на Пиперкоски – „Охрид, Охрид убав мил“

Во прославата на културното богатство и безвременските традиции, и како дел од активностите за достојно одбележување на празникот Св. Климент Охридски – Патрон на градот Охрид, во петок, на 8-ми...

Во Света Софија концерт на хорот Прво Белградско пејачко друштво

Со благослов на Српскиот Патријарх г.Порфириј и Неговото Високопреосвештенство Митрополит дебарско-кичевски г.Тимотеј, во катедралата Св.Софија во Охрид синоќа беше одржан концерт на кој настапи хорот ПРВО БЕОГРАДСКО ПЕВАЧКО ДРУШТВО. -Присутните...

Четири децении фолклорен ансамбал „Отекс“

Со целовечерен свечен  концерт  што вечеравечер  се одржа во ЦК „Григор Прличев“ фолклорниот ансамбл  „Отекс Фолк“ од Охрид   одбележа 40 години од своето основање. Пред присутните се обрати градоначалникот Кирил...

Плакета УНИКА за документарецот „Киното Охридско Езеро“ на Љупчо Паункоски

Охриѓанецот Љупчо Паункоски ја доби плакетата  УНИКА за краткометражниот документарен филм „Киното Охридско Езеро“ на 31. издание на фестивалот „Манаки“. На 31-то издание на интернационалниот фестивал на аматерски документарен филм...

Бојан Велевски и Божидар Божиновски со спектакл во Охрид!

Актерот Бојан Велевски прави голема стендап турнеја низ десет градови во Македонија, со наслов „Све ли ја да мислам”, а по текст на Божидар Божиновски (Моџо). Премиерата тргна од Прилеп,...

Реприза на претставата „Чекајќи го Годо“

НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид / Народен театар Охрид најавува реприза на претстава "Чекајќи го Годо" - Семјуел Бекет, во  режија Сашо Миленковски. Публиката ќе може да ја погледне...

Премиера на претставата „Чекајќи го Годо“

НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид / Народен театар Охрид Претстава "Чекајќи го Годо" - Семјуел Бекет Режија Сашо Миленковски ПРЕМИЕРА, петок 27.10.2023 година, почеток во 20.00 часот, карти по...

„Те дуа жими мене“ повторно на кино репертоарот во Охрид

Поради големиот интерес на новиот македонски филм „ТЕ ДУА, ЖИМИ МЕНЕ“ во режија на Марјан Гавриловски, повторно на кино репертоарот во НУЦК “Григор Прличев"-Охрид во сабота, 21.10.2023 година, со почеток...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани