Изложба на културното и природното богатство на Охрид

Денеска во ООУ „Григор Прличев“ беше отворена изложбата на изработки „Гледај учи и пренеси…ТИ- чувару на културното и природно богатство на Охрид“. Изложбата беше завршен настан на проектот „Watch and...

Остри реакции на градежните зафати во Охридското Езеро кај Дрилон Тушемиште

Остри реакции од македонска страна за градежните зафати  во близина на изворите Дрилон, кај Тушемиште Албанија, на брегот на Охридското Езеро. Ова следува откако, вчера  премиерот на Албанија Еди Рама...

Пронајдени рибарски мрежи на потегот Трпејца – Свети Наум

Пронајдени рибарски мрежи на потегот Трпејца - Свети Наум. На 20/21.05.2023 во периодот од 22.00 до 02.00 часот, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор „Охридско езеро“- Регионален центар...

Крадци во Лабуништа бегајќи удриле во полициско возило

Крадци во Лабуништа бегајќи удриле во полициско возило. На 22.05.2023 во 03.24 минути било пријавено дека во с.Лабуништа, струшко, се врши кражба во трафика. Полициски службеници од Полициската станица за...

Tеатарската претстава “Мали vs ГОЛЕМ” повторно пред охридската публика

Поради зголемениот интерес на театарската претстава "Мали vs ГОЛЕМ" од детското драмско студио "ДрамаКидЗ" при НУЦК Григор Прличев-Охрид, ќе биде повторно изведена пред пошироката публика, во ПЕТОК, 26 мај 2023...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани