Кривична за коментар и ширење расистички материјали

Жител на Радовиш заработи кривична пријава за коментар со кој ширел расистички материјал.

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.П.(58) од Радовиш поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски системи“. Тој, на 03.08.2022 година, по објавен текст на портал поставен на социјалната мрежа Фејсбук, постирал коментар со што промовирал и поттикнувал омраза против одредена група граѓани.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани