Обвинителство поведе истрага за обид за убиство на лице од Велешта

Основното јавно обвинителство Струга донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело убиство од член 123 став 1, а во...

Меѓународни експерти ќе ја скенираат состојбата во Охридскиот регион

Состојбите со природното и културното богатство на Охридскиот Регион ќе се истражуваат на почетокот на идната година. Земјава, по девет месеци задоцнување, одговорила на барањето на Бернската Конвенција меѓународни експерти...

Заврши дваесеттата седница на Советот на општина Охрид

На денешната 20-та седница на Советот на oпштина Охрид, со мнозинство гласови беа изгласани сите 64 точки на дневниот ред. Советниците ги усвоија Предлог-одлуката за усвојување на Извештајот за реализација...

Ново мултифункционално игралиште за ракомет, фудбал и кошарка доби ООУ “Христо Узунов“

Ново мултифункционално игралиште за ракомет, фудбал и кошарка доби ООУ “Христо Узунов“.   На свечениот настан што  денес се организира по тој повод присуствуваше градоначалникот на Охрид,  Кирил Пецаков. – Денес...

Кривична за коментар и ширење расистички материјали

Жител на Радовиш заработи кривична пријава за коментар со кој ширел расистички материјал. СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.П.(58) од Радовиш поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Јавна расправа за буџетот на општина Струга

Во вторник јавна расправа за буџетот на општина Струга. Граѓаните може да се вклучат во креирањето на буџетот на локалната самоуправа. Јавната Расправа за Предлог – буџетот на Општина Струга...

Вредни награди за охридските „мозочиња“ во Дубаи

Вредни награди и признанија за охридските „бреинобреин мозочиња“ во Дубаи. На еден од најголемите интернационални Бреинобреин натпревари, на светскиот БОБ натпревар, кој на 26 ноември 2022 година се одржа во...

Европа експериментира скратено работно време

Белгија стана првата членка на Европската унија која официјално ја воведе опцијата за четиридневна работна недела. Според белгискиот модел, работното време на вработените нема да биде значително намалено бидејќи тие...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани