Надлежните најавија вонредни инспекциски надзори на каменоломите во Лабуништа

На денешната средба со владата и претставници на месната заедница Лабуништа, надлежните ветија решавање на проблемот со каменоломите, Министерот Бектеши побара трпение од жителите на Лабуништа и најави вонредни инспекции....

Најстарата личност во светот е шпанка има 115 години

Марија Брањас Морера ги преживеала двете светски војни, Шпанската граѓанска војна, пандемијата на грипот во 1918 и пандемијата на ковид-19. Родена во Калифорнија пред 115 години, таа сега и официјално...

Учениците од ОЕМУЦ Свети Наум Охридски направија видео спот за училиштето

Учениците од ОЕМУЦ Свети Наум Охридски направија видео спот за афирмација на училиштето. Учениците: Иво Јовчески, Бобан Кочески, Ален Бајрам, Александар Трпески, Бојан Иловски, Мартин Димитријески и Димитар Димоски од...

Ќе се доделуваат канти за отпад на улиците „Марко Нестороски“, „Васил Главинов“ и “Крсте Мисирков“

Oпштина Охрид согласно Програмата за заштита на животна средина и природа во оперативната 2023 година ќе врши доделување на пластични канти од 120 литри за селекција на отпад на домаќинствата...

Може да се сруши покривот на ранохристијанската базилика на Плаошник

Музејските објекти претрпуваат разни оштетувања под дејство на различните атмосферски влијанија. Во низата објекти врз кои треба да се интервенира се спомен куќата на Григор Прличев и Ранохристијанската базилика на...

Педијатрите не паметат ваков бран агресивни вирози кај децата

Преку 200 пациенти во изминатиов месец биле хоспитализирани на детското одделение во Кичево. Дневно имало и по стотина прегледи. Состојбата оваа недела е помирна велат лекарите, но опасност од нов...

Професори од колеџот „Жеси де Форест“ им предаваа на студентите на ФТУ

Изминатите денови на посета во Охрид беа преставници од колеџот Жеси де Форест од Авен сур Хелп - Република Франција.Професорката Кристел Леруа и шеф Фредерик Рус реализираа Еразмус+мобилност за продлабочување...

Не е точно дека западните медиуми повикуваат на геноцид на сите Руси

Овој пост е со пропуштен контекст. Точно е дека Меланија Подолијак го напишала твитот, но подоцна тој е отстранет поради злоупотреба на правилата на Твитер. Наспроти изнесеното во постот, нејзините...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани