Ковачевски: Предизвиците ги претвораме во можности со функционален пример за дијалог

Ковачевски на Преспа форумот за дијалог: Предизвиците ги претвораме во можности со функционален пример за дијалог, применлив и за регионот и Европа Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар...

Намален бројот на кривични дела во Охрид и Струга

Безбедносната состојба на подрачјето  на СВР Охрид и ОВР Струга е поволна и на задоволително ниво, оцени министерот Оливер Спасовски.  Вкупниот криминал на подрачјето на СВР Охрид во изминатите пет...

НЗ ,, Храбро срце ” оствари средба со министерот Спасовски

Денес, претседателот на НЗ ,, Храбро срце" - Васко Јолески оствари средба со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасевски. На средбата беа дискутирани можни решенија за логистичка поддршка за обезбедување...

„Денови на Русија“ во Скопје и Софија, бугарското МНР реагира за ширење дезинформации од руската амбасадорка

Mediapool.bg додава дека навестувањата на руската амбасадорка Елеонора Митрофанова за испраќање бугарски воен контингент во Украина, се дел од огромната кампања за дезинформации, која се ширела на социјалните мрежи во...

Франција разобличи обемна руска кампања за дезинформации

Кампањата за дезинформирање била наречена „Надежни најнови вести“, според името на проруска вебстраница Франција разоткрила обемна руска кампања чија што цел била да се подрие поддршката од Западот за Украина,...

Струга домаќин на најголемата меѓународна конференција -Преспа форумот дијалог

Во Струга денеска започна третото издание на Преспа форумот за дијалог насловен „Проширено европско семејство до 2030: (не)возможна мисија?”, организиран од Министерството за надворешни работи, а под покровителство на премиерот...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани