Нов напад од бездомни кучиња во Струга

Неформалната активистка за заштита на кучињата скитници од Струга, Нела Стојанова е најновата жртва на напад од агресивни кучиња.Денеска околу 17ч пред мезе бар БараБар во Струга беше нападната 31...

Полицијата казни пет возачи под дејство на алкохол

Синоќа казнети 5 возачи под дејство на алкохол. На 21/22.01.2023 година од 21 до 03 часот, при преземни сообраќајни контроли на подрачјето на Охрид и Струга, полициските службеници затекнале 05...

Лабуништани се премислија, нема да ја бојктоираат наставата

Жителите на струшкото село Лабуништа најавија бојкот на наставата во второто полугодие од учебната година па се премислија оти Владата по вчерашната објава дека децата нема да седнат во училишните...

Во земјава регистриран првиот случај на новиот сој „кракен“

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“. -Кај еден примерок, од вкупно 32, е детектирана XBB.1.5 омикрон...

Учениците од Лабуништа од утре ќе ја бојкотираат наставата

Над илјада ученици од село Лабуништа од утре започнуваат со бојкот на наставата во основното   и средното образование. Одлуката е донесена, синоќа на граѓански собир организиран од Месната заедница на...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани