КОРАЛ НАИЛС ТАЧ – нов уникатен производ на македонскиот пазар

КОРАЛ НАИЛС ТАЧ е Професионална линија на производи за изработка на нокти. Идејата за креирање на оваа линија потекнува од една многу интересна приказна која започнува во едно мало поморско...

Момче од Велешта го загуби животот во сообраќајна

Момче ид Велешта загина во сообраќајна несреќа. На 14.05.2023 околу 00.50 часот на регионалниот пат Струга-Дебар, на влезот во селото Велешта, А.О.(21) од истото, управувајќи патничко возило „фолксваген голф“ со...

Пет лица повредени во сообраќајка кај Сатеска

На 13.05.2023 околу 22.30 часот на регионалниот пат Охрид-Струга, во близина на мост на реката Сатеска, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничките возила „опел“ со струшки регистарски ознаки, управувано од...

Внатрешна контрола оформи предмет за нападот од страна на полицаецот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР оформи предмет во врска со случувањата на финалето на КУП на Македонија. -По вчера одиграниот ракометен натпревар КУП на...

Годишен концерт на КУД „Дримкол“ Вевчани

Вечерва во Домот на културата во Вевчани, КУД ,,Дримкол,, ќе го одржи својот годишен концерт кој традиционално секоја година се одржува во периодот помеѓу Велигденските празнувања и Педесетница. На концертот...

ВИДЕО: Полицаец во Охрид го удри играчот на Вардар со пендрек по главата

По завршувањето на куп финалето меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер се случи инцидент. Во една мешаница припадник на полицијата од Охрид со пендрак го удри играчот на Вардар Филип Талески...

Светиот пророк Еремија

Според календарот на МПЦ денес се одбележува споменот на Светиот пророк Еремија. Роден 600 години пред Христа, во селото Анатот, недалеку од Ерусалим. Почна да пророкува во својата петнаесетта година,...

Цветанка од Велгошти: Со денови гладувам и плачам во страв да не се сруши куќата

Цветанка Попеска потекнува од Брежани.  Во тешки услови живеела како млада, а во многу тешки и денес, мажена и преселена во сопствената куќа во Велгошти. Шест пати вели таа била...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани