Општина Охрид достоинствено го одбележа Денот на сесловенските просветители

Во рамки на одбележувањето на 24-ти мај, Денот на сесловенските просветители претпладнево пред споменикот на Кирил и Методиј во градскиот парк, Општина Охрид додели симболични награди на 311 основци и...

Мицкоски од Охрид: Светите браќа Кирил и Методиј се нашата светлина, нашиот прозорец кон светот,

Светите браќа Кирил и Методиј кои оставија неизбришлива трага врз развојот на Македонскиот и останатите словенски народи, се нашата светлина, нашиот прозорец кон Светот, нашето непроценливо богатство кое со голема...

Ковачевски: Македонскиот јазик е рамноправен со сите останати јазици во ЕУ

Македонскиот јазик денес е рамноправен со сите останати јазици во ЕУ. Нашата јазична средина ја заштитивме, преку тешки, државнички, храбри одлуки како и што доликува на една одговорна Влада која...

Мобилна амбуланта: Бесплатни гинеколошки прегледи во Дебрца

Црвен крст Охрид во соработка со Министерството за здравство, Македонската асоцијација на гинеколози и опстетичари – МАГО, Македонското лекарско друштво и УНФПА – Фондот за население на Обединетите нации овозможува...

Со концерт во Света Софија започна празнувањето на Денот на словенските просветители

Синоќа  со концерт на гудачкиот ансамбл „Антео“, во црквата Света Софија во Охрид, отпочна дводневното одбележување на 24 Мај - Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј. На концертот...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани