Охриѓанец доградил и узурпирал државно земјиште

Охриѓанец доградил и узурпирал државно земјиште. -„СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.С.(43) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „бесправно градење“ и „узурпација на недвижности“....

Комплетна реконструкција на санитарните јазли во ООУ „Братство Единство“

Извршена е комплетна реконструкција на тоалетите во централниот објект на ООУ "Братство-Единство". Инвестицијата е во вредност од 1.387.392 денари, а средствата се обезбедени од буџетот на Општина Охрид. Продолжуваме посветено...

Одбележани 110 години од Охридското востание

По повод 110 години од Охридското востание, делегација на Општина Охрид, денеска положи свежо цвеќе на Спомен-обележјето на востаниците во селото Велгошти. Свежо цвеќе положија и претставници на Подрачното одделение...

Занаетите изумираат, потребна е стратегија

Занаетите изумираат, а години наназад нема план да се спречи овој процес. Охридските занаетчии  изготвија стратегија која ќе ја достават до Владата и министерството за економија ќе се обидат да...

Јубилејни 35 -ти Охридски староградски средби 2023

Се е подготвено за јубилејното издание на 35. Охридски староградски средби 2023. Програмски квалитет што значи вредносно продолжување на традициите што датираат од пред неколку века. Придонес во незаборавот на...

Охриѓанец со пари се обидел да поткупи полицајци

Охриѓанец се обидел да ги поткупи полициските службеници. -„На 10.09.2023 во 19.35 часот на магистралниот пат Кичево-Гостивар, во близина на кичевското село Зајас, полициски службеници од ОВР Кичево  лишија од...

Со ребаланс на буџетот општина Охрид ќе сервисира долгови

Со четиринаесет точки на дневниот ред, кои се однесуваа на измена на програмите за работа на општинските сектори, на  седницата на Совет, практично се направи ребаланс на буџетот со кој...
Social profiles