Невладините против јавно претпријатие за стопанисување со Охридското Езеро

Потребни се заштита и мониторинг на Охридското Езеро но не и газда кој ќе управува со него, реагираа граѓанските здруженија од Охрид и Струга на денешната јавна расправа на Нацрт...

Кривична за охриѓанец не ги почитувал мерките на судот за заштита од семејно насилство

Кривична за охриѓанец не ги почитувал мерките на судот за заштита од семејно насилство. -СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.С.(42) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторени...

Јавна расправа по Нацрт Законот за прогласување на Охридското Езеро за заштитено подрачје

Министерството за животна средина и просторно планирање во соработка со Општинa Охрид, организира јавна расправа по Нацрт Законот за прогласување на Охридското Езеро за заштитено подрачје во категорија III-Споменик на...

Преподобен Симеон Столпник – почеток на црковната година

Според календарот на МПЦ денес се одбележува Преподобен Симеон Столпник. ЖИТИЕ: Родум Сириец, од родители селани. Во својата осумнаесетта година побегна од родителите и се замонаши. Се предаваше себеси на...
Social profiles