Аплаузи за претставата „ИМЕ“ на Театар Комедија на Охридско лето

Во преполната сала во Центарот за култура „ Григор Прличев“ синоќа, во рамките на драмската програма на Охридско лето, НУ Театар Комедија- Скопје со претставата „ИМЕ“ приреди вистинско театарско уживање....

50 години возобновена Охридска архиепископија во лицето на МПЦ – ОА

Денес , кога православната црква го слави споменот на св.Сисој Велики, МПЦ-ОА го слави јубилејот 50 години од интронизацијата на првиот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј на возобновената Охридска...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани