Како ќе изгледа новиот хотелски објект кај поранешниот ресторан Парк

На социјалните медиуми се споделува фотографија од изгледот на новиот објект, кој се гради на местото од поранешниот ресторан Парк во Охрид. Според нацрт фотографијата станува збор за габарите објект...

Велосипедист од Скопје повреден кај село Трпејца

Велосипедист од Скопје повреден кај село Трпејца. На 07.08.2022 во 18.30 часот, во СВР Охрид, пријавено е дека на регионалниот пат Охрид-Свети Наум, пред селото Трпејца, К.Б.(45) од Скопје, управувајќи...

Повик за невработени лица да се вклучат во програмата Општинско-корисна работа

Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), и Договорот за соработка Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и општина Охрид, во рамките на...

Расказот „Зошто роботите не умеат да љубат“ е добитник на наградата „Живко Чинго“

Расказот „Зошто роботите не умеат да љубат“ под шифра „СИНА ПЛАНЕТА 369“ е добитник на наградата „Живко Чинго“ за 2022 година, што општина Охрид ја доделува по повод Традиционалната културна...

Вечерва два настани на фестивалот „Охридско лето“

Вечерва два настани на фестивалот „Охридско лето“. Камерниот мешан хор „Св. Климент Охридски“ со целовечерен концерт на „Охридско лето“ Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на...

Се е подготвено за годинешното издание на Струшки вечери на поезијата

„Струшки вечери на поезијата“ како еден од најстарите и најзначајните светски поетски фестивали ќе се одржи и годинава, во вообичаениот термин, на крајот на август во своето автентично издание на...

Едно лице го загуби животот во сообраќајка на патот Кичево Гостивар

Едно лице го загуби животот во сообраќајка на патот Кичево Гостивар. На 08.08.2022 во 06.35 часот на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај „Тајмишка раскрсница“, се случила сообраќајна несреќа помеѓу товарно возило...

Охридското езеро остана без соодветна марина за пловилата

Охридското езеро остана без марина. Иако со децении се најавува изградбата на соодветно паркиралиште за пловните објекти, тоа до денес го нема.Каналот Билјанини извори остана импроизирана марина, небезбедно паркиралиште за...
Social profiles