Работилница на тема „Родова инклузивност и вклучување на жените во руралниот туризам“

„Родова инклузивност и вклучување на жените во руралниот туризам- принципи на агротуризмот“ е темата на дводневната обука на вработените во Секторот за туризам и локален економски развој при општина Охрид,...

Хумана акција на Локалната младинска организација на ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“

Од ноември, ученичките од Локалната младинска организација на ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ изработуваа накит, а учениците го продаваа по симболична цена за да се соберат средства за новогодишни пакетчиња наменети...

Почна Новогодишното украсување на Охрид

Започна новогодишното украсувањето на Охрид кој и покрај енергетската и економска криза во државата, ќе блесне за Новогодишните празници. На Градскиот плоштад се поставуваат украсни реквизити, светилки и новогодишната елка....

Струшките педијатри преоптоварени од работа

Алармантна состојбата на детското одделение во Струга. Дневно по стотина пациенти ја полнат болницата. Само пет специјалисти педијатри се грижат за лекување на децата од целиот регион Охрид, Струга, Дебар...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ дозволува криминал со незаконско сечење дрва во НП „Галичица“

СДСМ дозволува криминал со незаконско сечење дрва во НП „Галичица“ и класичен непотизам, обвинуваат од ВМРО ДПМНЕ Со централната власт на СДСМ и нивните директори имаме непочитување на законите, уништување...

Лишени од слобода три лица од Охрид кои нападнале 19 годишна охриѓанка

Лишени од слобода три лица од Охрид кои нападнале 19 годишна охриѓанка. На 13.12.2022 година, полициски службеници од СВР Охрид ги лишија од слобода С.П.(44) Д.П.(51), и К.П.(75), сите од...

Се поставува атмосферска канализација на улица ,,Ѓорче Петров”

Се поставува атмосферска канализација на улица ,,Ѓорче Петров”. Денес започнаа градежните работи за поставување атмосферска канализација на улицата ,,Ѓорче Петров“. Носител на градежните активности е ЈП ,,Нискоградба“, а вредноста на...

Отворена игротека за деца со церебрална парализа во Охрид

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков денеска присуствуваше на свеченото отворање на инклузивнат игротека за деца со церебрална парализа и други попречености. Ова катче започна да функционира во простории на поранешната...

Листа на празници и неработни денови за 2023 година

Листа на празници и неработни денови за 2023 година во земјава. 01 јануари (недела), Нова Година, 02 јануари (понеделник) е неработен ден; 07 јануари (сабота), Божик, првиот ден на Божик...

Да се стопира урбанизацијата на Мауцкер, активистите тврдат на тој локалитет е античкиот град Хермелеја

Дваесеттина граѓански организации од земјава бараат да се стопира урбанизацијата и продажбата на Мауцкер. Според нив станува збор за вреден археолошки локалитет, каде се наоѓал античкиот град од римско време...
Social profiles