Владата испраќа спасувачки тимови во Турција

Четириесет спасувачи и 22 армиски специјалци ќе бидат испратени да помогнат во пребарувањето на урнатитените во потрага по преживеани по катастрафоалниот земјотрес кој утрово ја потресе Турција. Владата на вопнредна...

Платформата за родова еднаквост е згрозена од пресудата за струшкиот гинеколог Асани

Условната казна за струшкиот гинеколог кој со години работел „на црно“ покажува дека здравјето на жените во земјава не вреди ни „пет пари“, реагираат од Платформата за родова еднаквост. Соучесници...

Украдени и оштетени дрвја на патеката кон Горица

Општина Охрид најостро го осудува  чинот на крадење и кршење  млади дрва   на просторот од  Скејт Паркот до  хотелот „Инекс“ – Горица. Вандалскиот чин го констатираа надлежните служби на локалната...

Охрид го чествува ликот и делото на Прличев

Со низа настани во рамки на манифестацијата „Прличеви Беседи“, Општина Охрид го чествува ликот и делото на Григор Прличев и одбележува 130 години од неговата смрт. Градоначалникот Кирил Пецаков присуствуваше...

Холанѓанин го предвиде разорниот земјотрес во Турција

Извесен холандски државјанин Франк Хогербетс од Харлем на својот „Твитер“ на 3. февруари   го предвиде разорниот земјотрес во Турција. Тој  напиша дека подрачјето на Турција со границата со Сирија ќе...

Долгогодишниот македонски репрезентативец, стружанецот Наумче Мојсовски под сомнение за криминал

Долгогодишниот македонски репрезентативец, стружанецот Наумче Мојсовски под сомнение за криминал. Антикорупциска утврдила дека Мојсовски и Комисија избрана од Владата, по пат на искористување на службената положба и несовесно работење, заобиколувајќи...

Создадени вештачки матки, како би изгледало пораѓање во иднината

Во 2017 година, научниците создадоа BioBag, првата вештачка утроба користена за одгледување јагне. Така, беше само прашање на време кога ќе се разгледа овој нов концепт за одгледување човечко бебе....
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани