Отворено писмо: Во ОУ Дебрца нема плата

Вработени во ОУ Дебрца немаат добиено плата. Со отворено писмо до јавноста загрижени граѓани, кои од разбирливи причини сакаа да останат анонимни прашуваат: Зошти плата нема? Кој е виновен? Каде...

Нов сообраќајен режим на ул. „Македонски просветители“

Од утре, 19.09.2023 година (вторник) стапува на сила новиот режим на сообраќај на улица „Македонски Просветители“ со кој по целата должина на улицата ќе се одвива двонасочен сообраќај. Такси постојката...

Двајца стружани со солзавец прскале во полициска станица и тепале полицајци

Двајца стружани во полициска станица прскале со солзавец, нападнале полицајци и се обиделе да им го земат оружјето. Како што велат од Обвинителството, двајцата осомничени 32-годишници, на 16 септември по...

Светиот пророк Захарија и праведна Елисавета

Според календарот на МПЦ денес се одбележува споменот на Светиот пророк Захарија и праведна Елисавета. Таткото на Свети Јован Предвесник. Син Варахиин, од родот на Авиј, кој ја држеше осмата...

Младите актери ќе ја изведат претставата „Бара“

После премиерното издание на овогодинешниот Аматерскиот младински театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“ и успешното претставување во Требиње, Босна и Херцеговина, младите волонтери-актери од театарската група на Црвен крст Охрид, предводени од...
Social profiles