Се врши реконструкција на улица „Сатеска“ во Далјан

Во тек се градежни активности за реконструкција на улицата "Сатеска" во населбата "Далјан". Се поставува нов асфалтен слој на коловозот во вкупна површина од 1100 метри квадратни. Средствата за оваа...

Петшоп „Тримед“ Охрид – Се’ за вашите миленици

Во пет шоп Тримед Охрид најголем избор на храна за домашните миленици, по најповолни цени. Премиум ексклузив грицки, сува храна, паучи и за најпребирливите миленици по најпристапни цени. Голем избор...

Охридскиот хор освои сребрен медал на Меѓународниот натпревар

Охридскиот хор Vox Lychnidos освои сребрен медал на Меѓународен хорски натпревар во Црна Гора Градскиот мешан хор Vox Lychnidos освои сребрен медал на Меѓународен хорски натпревар во Херцег Нови, Црна...

Македонка сними реклама за брендот „Пума“ во Швајцарија

Македонката Ева, позната инфлуенсерка и модел во Швајцарија, денoвиве сними видео реклама за познатиот бренд ''Пума''. Taa моментално соработува со многу светски брендови, така што веруваме дека нејзината неодолива насмевка,...

Во прсрет на грејната сезона нелегален транспорт на дрва

Во прсерет на грејната сезона нелегален транспорт на дрва. Во два одделни случаи затекнати лица кои вршеле нелегален транспорт. На 09.10.2023 во 15.40 часот во атарот на охридското село Скребатно,...

На манифестацијата „Струшки книжевни средби“ доделени признанија на заслужни стружани

Во преполната сала на Домот на културата „Браќа Миладиновци“на 7 октомври во саботата се одржа единаесетата традиционална манифестација „Струшки книжевни средби“ – 2023 . Свеченоста почна со настап на Студиото...

Свечена седница во Охрид по повод 11 Октомври

По повод одбележувањето на 82-годишнината од 11. Октомври – Денот на Народното востание, денеска во Општина Охрид се одржа свечена седница на која присуствуваа претставници на Сојузот на борци од...

Унеско бара итни мерки од владите на Македонија и Албанија

До 01 ви февруари 2024 година двете влади на Македонија и Албанија се задолжени да го донесат Планот за ревитализација на Охридскиот регион. Клучните препораки на Унеско, од состанокот во...

За операција на катаракта пациентите од Југозападниот регион чекаат и по една година

Во општините во Југозападен регион во земјава се уште не се изведува операција на катаракта. Повозрасните пациенти кои се соочуваат со овој здравствен проблем чекаат и повеќе од една година...
Social profiles