Громогласни аплаузи и емоции на промоцијата на филмот „Охрид, Охрид убав мил“

Во преполна сала со громогласни аплаузи и мнпогу емоции вечерва беше промовиран документарниот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски -  Раскажи песна „Охрид, Охрид убав мил“.  Филмот ја раскажа приказната...

Доделени наградите од литературниот конкурс во чест на Св. Климент

На пригодна свеченост која се одржа денеска на охридскиот плоштад, градоначалникот Кирил Пецаков ги додели наградите од Литературниот конкурс кој беше распишан по повод Свети Климент Охридски Патрон на Охрид....

Богослужба во Светиклиментовиот храм на Плаошник

Со биење на камбаните и пеење на свештениците утрово започна празничната богослужба во Светиклиментовиот храм на Плаошник. Голем број верници, присуствуваа на литургијата. Мешу нив беше и градоначалникот на општина...

Промоција на документарниот филм на Пиперкоски – „Охрид, Охрид убав мил“

Во прославата на културното богатство и безвременските традиции, и како дел од активностите за достојно одбележување на празникот Св. Климент Охридски – Патрон на градот Охрид, во петок, на 8-ми...

Свечена академија во чест на Свети Климент Охридски

Со свечена академија во чест на Свети Климент Охридски –заштитникот на Охрид, вечерва во Центарот за култура „Григор Прличев“ се одржа централниот настан за овогодишната програма за  одбележување на патронот...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани