Две повредени лица во сообраќајка кај Џепчиште

Тешка сообраќајка кај Џепчиште, повредени две лица. Според првичните информации се судриле две возила со товарно возило. Две повредени лица се пренесени на скопските клиники. Сообраќајката се случи попладнево околу...

Се одржа изложбата – Лица на револуцијата во чест  на  охридскиот револуционер Петар Чаулев

Се одржа изложбата - Лица на револувијата чест  на  охридскиот револуционер Петар Чаулев. Синоќа во спомен куќата на Христо Узунов се одржа еден исклучителен настан посветен на славното минато на...

И Вевчани во Новогодишен сјај

И Вевчани блесна во Новогодишно руво. На плоштадот е поставена Новогодишната елка. Сијалички и новогодишни декорации ја разубавуваат најмалата општина во земјава. Туристичко Вевчани за празниците очекува голем број гости....

Охрид домаќин на државниот натпревар по шах

Вчера  во ООУ „Св. Климент Охридски“ се одржа државниот натпревар по шах во организација на Федерацијата на училишни спортови на Република Македонија. Во натпреварувачкиот дел учествуваа 95 шахисти од земјава....

ФОТОГАЛЕРИЈА: „Минами“ блеска во празнично руво

Препознатливиот туристичко-угостителски комплекс, во селото Горно Коњско, охридско, блесна во Новогодишно руво. Безброј сијалички, дедо мразовци, снешковци, елки и уште многу новогодишни декорации ја будат празнична магија во секое срце....
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани