Тим од општина Охрид во работна посета на Турција

Тим на Општина Охрид под менторство на м-р Ива Николоска во состав Наташа Неданоска, Елена Арсовска-Манчевска,  Ана  Топенчарова Коваческа, Сања Бачевски и Каролина Буџакоска  присуствуваше на неколкудневна работилница во Кушадаси-Турција...

Невладините против светско првенство во трка со моторни чамци во Поградец

Преку 50 здруженија и институции од Охрид и Македонија и од Албанија покренаа иницијатива за стопирање/спречување на одржување на настанот F1H2O кој е планирано да се реализира на Охридското езеро,...

Вевчанци револтирани, велат повредени се од намерните напади на јавноста

Вевчанци револтирани од навредите на социјалните мрежи. Велат карневалската интерпретација на крст изработен од гајби,кој го влечат василичарите, а  предизвика лавина реакции од верниците и Бигорксиот манастир,  не претставува сквернавење...

Во општина Охрид традиционално се „вртеше паричка“

Секретарот Александар Китески, Елена Јанковска – Цветаноска и Никола Прангоски  се најсреќните меѓу вработените во Локалната самоуправа. Тие денес ја пронајдоа паричката што по повод  големиот христијански празник  Православна Нова...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани