Полска полица – книги од полски автори на полиците од македонските библиотеки

Во рамките на проектот „Полска полица – книги од полски автори на полиците од македонските библиотеки“ денеска во посета на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид беше амбасадорот на Република...

Охриѓанец го загуби животот во тешка сообраќајка на Стража

Вчера  околу 12 часот во СВР Тетово пријавено е дека на магистралниот пат Кичево-Гостивар, на Стража, патничко моторно возило „фолксваген шаран“ со охридски регистарски ознаки управувано од 49-годишниот Б.Н. од...

Професионализација на младинската работа

Професијата младински работник треба да го добие заслуженото место меѓу професиите во општеството. Во Младинскиот центар Охрид започна нов циклус на обуки за Сертифицирани младински работници. Овие обуки траат по...

Поради градежни работи времено затворена улицата „Дејков мост – Детска градинка“ во Вевчани

Се изведуваат градежни работи на улицата „Дејков мост - Детска градинка“ во Вевчани. Поради изведување на градежни работи и нивно поефикасно извршување, Ве известуваме дека од денес, 15.02.2024 година улицата...

2023 та успешна туристичка година, имало вкупно 1.168.730 туристи

Изминатата 2023 година исклучително успешна на полето на туризмот. Земјата ја посетиле 734.139 странски туристи, и 434.591 домашен турист. Така, според податоците од Државниот завод за статистика, лани во земјава...

Сретение Господово – еден од 12 те големи празници

Според календарот на МПЦ  денеска е  Сретение Господово. Празникот Сретение е еден од 12-те големи црковни празници, заедно со Рождество, Богојавление, Воскресение, и како и тие, има длабока спасителна смисла....
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани