Невладините против светско првенство во трка со моторни чамци во Поградец

Преку 50 здруженија и институции од Охрид и Македонија и од Албанија покренаа иницијатива за стопирање/спречување на одржување на настанот F1H2O кој е планирано да се реализира на Охридското езеро,...

Волшебната елка и овој декември донесе радост за голем број дечиња

Звонливите гласови на распеаните дечиња од детскиот хор при Културно-уметничкото друштво ЃЕРДАН ОД БИСЕРИ и дечињата од Распеано рибарче и К2 продукција, со прекрасни изведби на новогодишни и божиќни песни,...

Директорката на Охридско лето, Поповиќ избрана за жена на годината од областа на културата

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, избрана за Жена на годината од областа на културата Наташа Поповиќ, директорка на НУ „Охридско лето“ е избрана за жена на годината за...

Едукативно предавање на тема „Заштита од насилство врз жените“

Вчера (11.12.2023 година) во општинското средно училиште ,,Св.Кирил и Методиј“  во Охрид, полициски службеници од Одделението за превенција при СВР Охрид и претставници на невладината организација „Инклузив“, одржаа едукативно предавање...

Свечена академија во чест на Свети Климент Охридски

Со свечена академија во чест на Свети Климент Охридски –заштитникот на Охрид, вечерва во Центарот за култура „Григор Прличев“ се одржа централниот настан за овогодишната програма за  одбележување на патронот...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани